USG I RTG ZWIERZĄT ORAZ INNE BADANIA DIAGNOSTYCZNE

kot

Wykonujemy badania kardiologiczne, okulistyczne oraz diagnostykę obrazową, w tym zdjęcia rentgenowskie i obrazowanie ultrasonograficzne. Nasz gabinet wdraża metody diagnostyczne, które wykorzystuje dziś nowoczesna weterynaria. Wszystko po to, by skutecznie leczyć małe i duże zwierzęta.

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

  1. Obejmuje następujące badania: USG: to bezbolesne badanie, które z dużą skutecznością pozwala wykryć nieprawidłowości w organach wewnętrznych;
  2. RTG: to zdjęcie przeglądowe poszczególnych części ciała (brzuch, głowa, klatka piersiowa), które pomoże wykryć np. takie schorzenia jak dysplazja stawów.

USG zwierząt to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w naszym gabinecie weterynaryjnym. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, nie ma więc konieczności usypiania psa czy kota na czas badania. Wiemy jednak, że są zwierzęta, które stresuje już sama wizyta w gabinecie, choć przykładamy dużą wagę do tego, aby wszystkie czworonogi czuły się u nas jak najbardziej komfortowo. W sytuacji, gdy zestresowane zwierzę zacznie się wyrywać, niezbędne będzie przytrzymanie pupila nawet przez kilka osób, abyśmy mogli prawidłowo przeprowadzić diagnostykę.

USG wykonujemy przede wszystkim do oceny narządów jamy brzusznej, takich jak nerki czy śledziona, przewodu pokarmowego, na przykład żołądka oraz pęcherza moczowego. Jeśli USG nie jest wykonywane w trybie pilnym, konieczne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia. Pupil musi przyjść do nas na wizytę na czczo oraz z pełnym pęcherzem. Czasem konieczne bywa także podanie preparatu usprawniającego transport gazów. Lekarz weterynarii udzieli Państwu szczegółowych instrukcji na wizycie poprzedzającej badanie.

RTG zwierząt jest równie często wykorzystywane w diagnostyce weterynaryjnej. Choć również jest ono bezbolesne, to jednak należy pamiętać o tym, że częsty kontakt z promieniowaniem rentgenowskim jest niebezpieczny dla zdrowia. RTG najczęściej wykonujemy w przypadku urazów ortopedycznych, diagnostyce guzów różnego pochodzenia czy rozpoznaniu kamieni nerkowych. Abyśmy mogli uzyskać wiarygodny wynik badania, zwierzę musi leżeć nieruchomo przez cały czas jego trwania. Jeśli jest to możliwe, stosujemy środki uspokajające. Jeśli pupil jest mocno zestresowany lub badanie będzie dłuższe, konieczne jest podanie narkozy.

DIAGNOSTYKA KARDIOLOGICZNA

W jej zakres wchodzą:

  1. EKG: przeprowadzane w celu oceny pracy serca i zdiagnozowania ewentualnych zaburzeń; diagnostyka EKG obejmuje również możliwość skorzystania z analizy komputerowej;
  2. Fonokardiografia: umożliwia rejestrowanie szmerów serca w celu szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

DIAGNOSTYKA OKULISTYCZNA

Weterynarz może skierować Pacjentów na:

  • badania oftalmoskopowe gałek ocznych, które pozwolą na ewentualne wdrożenie terapii chorób oczu;
  • diagnostykę owrzodzeń rogówki;
  • testy Schirmera (dla zdiagnozowania tzw. suchego oka);
  • testy na drożność kanałów nosowo-łzowych.