Choroby stawów u psów i kotów. Metody leczenia

Zwierzęta, dokładnie tak jak ludzie, z czasem mogą odczuwać dolegliwości ze strony stawów. Mogą mieć problem z chodzeniem, wejściem po schodach, a nawet do własnego posłania. Narząd ruchu wymaga odpowiednich badań, zabiegów, leczenia oraz rehabilitacji. Właściciel pod czujnym okiem weterynarza jest w stanie zmniejszyć ból i zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania ukochanego pupila.

Czytaj więcej
Stres u zwierząt

Stres u zwierząt. Przyczyny i sposoby zapobiegania

Psy podobnie jak ludzie w wielu sytuacjach, odczuwają stres. W jego wyniku pojawia się: drżenie, kulenie się, napięcie mięśni, zjeżanie się sierści, ziajanie, dyszenie, łupież, nerwowe ziewanie, biegunka, brak apetytu, ślinotok, wypadanie sierści, pocenie się opuszek łapek, skomlenie, czujna obserwacja otoczenia, rozszerzone źrenice. To są najbardziej wyraźne i łatwe do rozpoznania objawy stresu, bo lista zachowań psów, które świadczą o stresie i lęku, jest bardzo długa. Jeśli nie znamy reakcji naszego pupila, bo mamy go od niedawna, to możemy nie wiedzieć, że np. chodzenie przy ścianie/ogrodzeniu, patrzenie w stronę wyjścia, bezruch, próba ucieczki, oddawanie moczu, otrzepywanie się, również wynika ze stresu. Pies bardzo wyraźnie sygnalizuje, że się czegoś boi lub coś go wystraszyło. Z czasem, kiedy poznamy naszego psa, błyskawicznie rozpoznamy, że się czegoś boi, coś go zaniepokoiło itd. Obserwujmy zwierzę, by w porę zareagować i mu pomóc. Musimy zrozumieć psa i oczywiście skutecznie zapobiegać lękom.

Czytaj więcej
odrobaczanie zwierząt domowych

Dlaczego odrobaczanie zwierząt domowych jest ważne?

Z pewnością każdy właściciel zwierzęcia domowego chce, aby jego podopieczny znajdował się w jak najlepszym stanie. Dlatego też musi mu zapewniać ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Jedną z bolączek, która czyha na naszych pupili, są pasożyty. Z tego powodu należy regularnie odrobaczać swoje zwierzę.

Czytaj więcej
Profilaktyka weterynaryjna

Profilaktyka weterynaryjna. Jak dbać o zwierzę?

Profilaktyka to różne działania i środki, które mają na celu zapobieganie niepożądanym sytuacjom, chorobom i niechcianym komplikacjom zdrowotnym. Często można usłyszeć, że profilaktyka jest ważniejsza niż samo leczenie. Hasło to istotnie dotyka sedna problemu, ponieważ o wiele lepiej i łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Działania profilaktyczne dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Czytaj więcej
Chirurgia weterynaryjna

Popularne zabiegi chirurgiczne u zwierząt

Prawdopodobnie większość właścicieli zwierząt zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest znalezienie zaufanej kliniki weterynaryjnej dla swojego pupila. Gdy nasz kochany zwierzak choruje, chcemy mieć pewność, że weterynarz zrobi wszystko, by szybko i bezboleśnie przywrócić go do zdrowia. Największym ryzykiem obarczone są zabiegi chirurgiczne, dlatego to właśnie w ich przypadku warto poświęcić więcej czasu na znalezienie dobrej przychodni weterynaryjnej, zwłaszcza jeśli do tej pory korzystaliśmy z usług przypadkowego weterynarza.

Czytaj więcej
weterynarz badający psa

Zasady działania szpitali dla zwierząt

Osoby, których pupile nigdy poważnie nie chorowały, często nie zdają sobie nawet sprawy, że dobre gabinety weterynaryjne prowadzą szpitale dla zwierząt. Czym one są i jak działają? To proste: podobnie jak te dla nas – ludzi! Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Czytaj więcej
leczenie małych zwierząt

Metody leczenia małych zwierząt

Przychodnia weterynaryjna to miejsce, gdzie pomoc znajdzie każde zwierzę - niezależnie od swoich gabarytów. Istnieją sprawdzone sposoby na diagnozowanie licznych przypadłości zarówno jeśli chodzi o zwierzęta domowe, jak i te gatunki, które wydają nam się bardziej egzotyczne. Szeroko rozwinięte jest szczególnie leczenie małych zwierząt, które wymagają specjalnej opieki. 

Czytaj więcej