PORADY DOŚWIADCZONYCH WETERYNARZY Z PIŁY
Jak dbać o pupili w okresie świątecznym?
Wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz Nowym Rokiem, pamiętajmy, aby w przygotowaniach ująć także naszych pupili, ponieważ los lubi płatać nieprzygotowanym właścicielom figle, szczególnie w świątecznym okresie kiedy wszystkie lecznice są zamknięte. Warto więc zawczasu przygotować się, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Zaburzenia hormonalne, a zachowanie kotów
Mój 5-letni kot od kilku miesięcy dziwnie się zachowuje. Zrobił się agresywny, atakuje mojego drugiego kota. Wykonano u niego podstawowe badania krwi, które nic nie wykazały. Teraz usłyszałem, że może to tarczyca, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby agresja była objawem chorej tarczycy.
Koty i Psy: jak zrozumieć różnice
Piszę z nietypowym pytaniem. Otóż niedawno sprawiliśmy sobie kota. W domu oprócz niego nie ma żadnych innych zwierząt. Mój mąż miał wcześniej psy, ale to już jakiś czas temu. Naszego kota traktuje jak psa, przez co kot jest zestresowany. Głaszcze go jak psa, prowokuje do agresywnych zachowań, próbuje chodzić z nim na smyczy. Nie jestem mu w stanie przetłumaczyć, że kot to nie pies i należy podchodzić do niego w inny sposób. Może Pani pomoże przekonać go do tego, aby zmienił swoje podejście?
Profilaktyka kotów wychodzących
Pamiętam, że kiedyś czytałam artykuł Pani doktor na temat profilaktyki u psów i kotów, a chciałam wiedzieć, jak to wygląda u kota wychodzącego? Mój kto wychodzi i nie da się tego zmienić, a ja chciałabym wiedzieć, jak utrzymać go w zdrowiu. W domu są małe dzieci i też nie chciałabym, żeby coś im „przyniósł” z dworu.
Pchły u zwierząt domowych
Witam. Mam w domu psa i wychodzącego kota. Kot nie może być trzymany w domu ponieważ mocno go to denerwuje i bardzo chce wyjść. Niestety od jakiegoś czasu borykam się z pchłami i pomimo stosowania różnych preparatów, mam wrażenie że albo one nie działają albo zwierzęta na okrągło przynoszą pchły do domu. Nie jestem w stanie się tego pozbyć i proszę o jakąś radę.
Problemy z wizytami weterynaryjnymi
Od jakiegoś czasu mój kot ma coraz większe problemy z wizytami weterynaryjnymi. Niestety po przebytej operacji musiał dość często jeździć na nieprzyjemne wizyt kontrolne i z czasem robił się coraz bardziej agresywny. Dostałem kilka razy jakieś leki uspokajające ale średnio na niego działały. Już teraz usłyszałem że zwierzę jest prawie niemożliwe do obsłużenia. Proszę o pomoc.
Sterylizacja i kastracja psów oraz kotów
W związku z trwającym programem dofinansowania zabiegów sterylizacji, kastracji i elektronicznego znakowania psów i kotów należących do mieszkańców Gminy Piła, przypominamy, dlaczego ważne jest przeprowadzanie tych zabiegów profilaktycznych, dlaczego warto się na nie zdecydować oraz kiedy je przeprowadzić. Rozprawimy się także z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi sterylizacji i kastracji.
Preparaty dostępne bez recepty
Zwracam się do Pani Doktor z pytaniem odnośnie preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Mam dwa psy i dość często kupuję w sklepie zoologicznym. Wypróbowuję różne preparaty głównie witaminy, szampony czasami środki na robaki. Wiem, że u lekarza też można to kupić, ale nie oszukujmy się, często jest drożej niż w sklepie zoologicznym. Moje pytanie brzmi, czy jest jakaś różnica między preparatami kupowanymi u lekarza a tymi ze sklepu zoologicznego?
Łzawienie z oczu u Shih-tzu
Mój pies (Shih-tzu, 5 lat) praktycznie od zawsze łzawi z oczu. Czasami mniej, czasami więcej. Hodowczyni uprzedziła mnie, że tak może być i że rasy z krótkimi pyskami tak mają, szczególnie kiedy pies je kurczaka. Oczywiście wyeliminowałam go z diety, ale ostatnio pojawiła się też ropa. Dostaję od lekarza antybiotyki w kroplach, po których jest trochę lepiej, a potem problem znowu wraca. Czy mogę to wyeliminować, czy tak będzie już do końca?
Świerzbowiec uszny
Jestem posiadaczem trzech wychodzących kotów. Rok temu po raz pierwszy zdiagnozowano u jednego z nich świerzbowca usznego. Od tego czasu nieustannie leczę całą trójkę na świerzba. Jak zakończę leczenie u jednego, to zaczyna chorować kolejny i tak w kółko. Nie wiem już co robić, na leczenie wydałem bardzo dużo. Czy da się to jakoś przerwać? Lekarz powiedział mi, że koty muszą przestać wychodzić, ale to niemożliwe, bo one kochają wychodzić na zewnątrz i nie mogę ich zamknąć w domu. Proszę o poradę.
Dieta psów i kotów podczas świąt
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi gorączka świątecznych zakupów oraz przygotowań. W tym czasie łatwo zapomnieć o domowych pupilach, których obecność w domu wymaga zwrócenia dodatkowej uwagi na to, co znajdzie się na świątecznym stole, aby ten radosny czas obył się bez niemiłych niespodzianek i wypadków.
PROBLEMY JELITOWE U SHIH-TZU
Mam problem z moim 5-letnim Shih-tzu. Otóż psu od jakiegoś czasu mocno przelewa się w brzuchu. Od czasu do czasu ma luźne kupy, zdarza się, że nie wytrzyma i załatwi się w domu, często go wzdyma i to tyle. Piesek był u lekarza wielokrotnie, wiadomo, że nie ma pasożytów. Nie drapie się, więc lekarz wykluczył alergię pokarmową. Od trzech tygodni podaję probiotyki, które nic nie dają. Kupiłam mu karmę gastrointestinal, ale po dwóch tygodniach bez rewelacji. Lekarz, do którego chodzę, zapewnia mnie, że pies „po prostu tak ma” albo podjada na dworze tylko, że ja mu takich rzeczy zabraniam. Bardzo proszę o pomoc.
Odrobaczanie psa
Niedawno byłem na wizycie weterynaryjnej z moim psem, który od dłuższego czasu boryka się z nawracającymi biegunkami. Lekarz zasugerował, iż mogą być to pasożyty utrzymujące się w organizmie pomimo regularnego odrobaczania.
WYPUSZCZANIE KOTA Z DOMU
Mam dylemat odnośnie mojego kota. Otóż jest on kotem wychodzącym. Zazwyczaj nie ma go cały dzień i wraca do domu na noc, ale zdarza się, że nie ma go 2-3 dni. Rodzina powtarza mi, że nie powinnam go wypuszczać, że niesie to ze sobą duże ryzyko dla jego zdrowia. Zewsząd słyszę bardzo różne opinie od behawiorystów i weterynarzy, każdy mówi co innego na temat wypuszczania kota z domu. Wiadomo, że chcę dla niego jak najlepiej, ale teraz nawet nie wyobrażam sobie przestać go wypuszczać, bo on bardzo lubi wychodzić. Bardzo proszę o poradę.
Nadmierna utrata sierści u psa
W poprzednim wydaniu Tętna Regionu przeczytałam artykuł o preparatach chroniących stawy. Czy może mi Pani doktor doradzić, ale w kwestii czegoś dobrego na sierść ? Bo mojemu psu sierść wypada na potęgę, a próbowałam już chyba wszystkiego i ręce mi opadają. Nic nie działa, a pies jest zdrowy, nie ma żadnych objawów, tylko ta wypadająca sierść. Próbowałam też różnych szamponów, ale o dziwo było po nich jeszcze gorzej, nawet pojawił się łupież, dlatego już go nie kąpię, ale sierść ciągle leci. Co robić?
Preparaty wspomagające na stawy
Mam pytanie odnośnie preparatów wspomagających na stawy. U mojego psa (12-letniego labradora) pojawiają się powoli problemy ze stawami. Na razie nie bierze leków, chodzimy na spacery, staram się, żeby pies nie chodził po schodach i oczywiście podajemy suplementy na stawy. I o ile ze spacerami nie mam problemów to z tymi preparatami już tak. Jest ich na rynku cała masa, ciężko wybrać coś, co faktycznie będzie dawało efekt, a nie będzie za drogie w stosowaniu u tak dużego psa. Wypróbowałem kilka z nich, ale szczerze mówiąc, nie zauważyłem, żeby pies poruszał się lepiej. Proszę o poradę.
Jak przygotować pupila do podróży?
W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem wakacyjnym wielu właścicieli decyduje się na zabranie ze sobą w podróż swojego pupila. W takim wypadku warto wiedzieć, jak przygotować do wyjazdu nie tylko siebie, ale także zwierzę. Wbrew pozorom na wakacjach często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, którym można zapobiec, odpowiednio przygotowując się do wyjazdu.
Wybór karmy dla kotów
Panie Doktorze, piszę, ponieważ mam dylemat odnośnie karmienia mojego kota. Dopiero co go kupiłam, to 2-miesięczny kocur rasy brytyjskiej, krótkowłosy. Hodowca polecił mi karmienie surowym mięsem bez dodatków. Kotek chętnie zjada posiłki, ale zastanawiam się, czy nie powinien dostawać jednak jeszcze czegoś innego do jedzenia. Od czasu do czasu kupuję mu saszetki różnych firm, które też chętnie zjada. Czy taka dieta jest dla niego odpowiednia?
Szczepienie na leptoospirozę
Panie Doktorze, co roku chodzę z moim psem na szczepienie przeciwko wściekliźnie i co roku weterynarz pyta mnie, czy nie chcę zaszczepić psa na leptospirozę. Co prawda mieszkam w lesie i puszczam psa luzem na spacerach, ale nie wydaje mi się, żeby ryzyko zachorowania na tę chorobę w naszym regionie było jakieś duże? Nie chcę, żeby mój pies dostawał niepotrzebne szczepienia, ale sam już nie wiem, czy faktycznie warto szczepić na tę chorobę, czy nie?
Problemy zdrowotne buldogów francuskich
Panie Doktorze, noszę się z zamiarem kupna psa rasy buldog francuski. Zawsze chciałem mieć buldoga, a psy tej rasy mają niesamowity charakter i wspaniale się prezentują. Jednak lekarz weterynarii, do którego chodzę z moim kotem, odradza mi tę rasę ze względu na ich problemy zdrowotne. Sporo moich sąsiadów posiada buldogi angielskie lub francuskie i jakoś nie zauważyłem, żeby były obłożnie chore czy cierpiały (jak to ujął weterynarz). Opinie na temat zdrowia tej rasy wydają się trochę przesadzone kiedy patrzę na psy moim sąsiadów radośnie korzystające z życia jak każdy inny pies. Jakie jest pani zdanie na ten temat?