WYPUSZCZANIE KOTA Z DOMU

Mam dylemat odnośnie mojego kota. Otóż jest on kotem wychodzącym. Zazwyczaj nie ma go cały dzień i wraca do domu na noc, ale zdarza się, że nie ma go 2-3 dni. Rodzina powtarza mi, że nie powinnam go wypuszczać, że niesie to ze sobą duże ryzyko dla jego zdrowia. Zewsząd słyszę bardzo różne opinie od behawiorystów i weterynarzy, każdy mówi co innego na temat wypuszczania kota z domu. Wiadomo, że chcę dla niego jak najlepiej, ale teraz nawet nie wyobrażam sobie przestać go wypuszczać, bo on bardzo lubi wychodzić. Bardzo proszę o poradę.

Czytaj więcej

Kleszcze ciągle groźne

Panie Doktorze zbliża się sezon kleszczy i już drżę o mojego psa. Stosowałam różne środki, które mimo zachwalania w sklepie,  że są bardzo skuteczne nie działały jak należy. Stosowałam już chyba wszystko tj. drogie obroże, pipetki na skórę. Pod koniec sierpnia byłam w Olsztynie w przychodni weterynaryjnej na wyjęciu kleszcza i tam mój pies dostał tabletkę Bravecto . Nie wiem, czy dzięki tej tabletce, czy może już kleszczy nie było, ale ani razu kleszcza już nie złapał.  Bardzo boję się chorób, które przenoszą kleszcze. Dlatego proszę o fachową radę.   Agnieszka z Czarnkowa

Czytaj więcej

Nadmierna utrata sierści u psa

W poprzednim wydaniu Tętna Regionu przeczytałam artykuł o preparatach chroniących stawy. Czy może mi Pani doktor doradzić, ale w kwestii czegoś dobrego na sierść ? Bo mojemu psu sierść wypada na potęgę, a próbowałam już chyba wszystkiego i ręce mi opadają. Nic nie działa, a pies jest zdrowy, nie ma żadnych objawów, tylko ta wypadająca sierść. Próbowałam też różnych szamponów, ale o dziwo było po nich jeszcze gorzej, nawet pojawił się łupież, dlatego już go nie kąpię, ale sierść ciągle leci. Co robić?

Czytaj więcej

Parwowiroza ciągle groźna

Panie Doktorze w zeszłym roku zdechł mi mój pies. Niestety zachorował na parwowirozę i mimo kilku wizyt u weterynarza nie udało się go wyleczyć. Miał 7 lat i wydawało mi się, że w tym wieku psy już nie zachorują na poważne choroby zakaźne. Lekarz do którego chodziłam uświadomił mi, że pies na parwowirozę, czy nosówkę może zachorować w każdym wieku dlatego należy go odpowiednio szczepić. Chcemy z mężem wziąć nowego psa, co należałoby zrobić, aby nie zachorował na parwowirozę. Judyta z Piły

Czytaj więcej

Preparaty wspomagające na stawy

Mam pytanie odnośnie preparatów wspomagających na stawy. U mojego psa (12-letniego labradora) pojawiają się powoli problemy ze stawami. Na razie nie bierze leków, chodzimy na spacery, staram się, żeby pies nie chodził po schodach i oczywiście podajemy suplementy na stawy. I o ile ze spacerami nie mam problemów to z tymi preparatami już tak. Jest ich na rynku cała masa, ciężko wybrać coś, co faktycznie będzie dawało efekt, a nie będzie za drogie w stosowaniu u tak dużego psa. Wypróbowałem kilka z nich, ale szczerze mówiąc, nie zauważyłem, żeby pies poruszał się lepiej. Proszę o poradę.

Czytaj więcej

Leptospiroza

Panie Doktorze, podczas ostatniego szczepienia lekarz zwrócił mi uwagę, że mój pies jest nieszczepiony przeciwko leptospirozie. Nigdy nie słyszałam o tej chorobie. Jak Pan Doktor uważa czy szczepienie na tą chorobę jest konieczne Maria z Chodzieży

Czytaj więcej

Jak przygotować pupila do podróży?

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem wakacyjnym wielu właścicieli decyduje się na zabranie ze sobą w podróż swojego pupila. W takim wypadku warto wiedzieć, jak przygotować do wyjazdu nie tylko siebie, ale także zwierzę. Wbrew pozorom na wakacjach często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, którym można zapobiec, odpowiednio przygotowując się do wyjazdu.

Czytaj więcej

Ropne zapalenie zatok okołoodbytowych

Panie Doktorze, mój pies pod ogonem z prawej strony ma ranę, którą weterynarz leczy antybiotykami w zastrzyku. Po leczeniu antybiotykiem, po jakimś czasie rana pod odbytem robi się na nowo. Lekarz radzi mi abym udała się do chirurga, który by te zmiany wyciął. Co pan może mi poradzić?

Czytaj więcej

Wybór karmy dla kotów

Panie Doktorze, piszę, ponieważ mam dylemat odnośnie karmienia mojego kota. Dopiero co go kupiłam, to 2-miesięczny kocur rasy brytyjskiej, krótkowłosy. Hodowca polecił mi karmienie surowym mięsem bez dodatków. Kotek chętnie zjada posiłki, ale zastanawiam się, czy nie powinien dostawać jednak jeszcze czegoś innego do jedzenia. Od czasu do czasu kupuję mu saszetki różnych firm, które też chętnie zjada. Czy taka dieta jest dla niego odpowiednia?

Czytaj więcej

Szczepienie na leptoospirozę

Panie Doktorze, co roku chodzę z moim psem na szczepienie przeciwko wściekliźnie i co roku weterynarz pyta mnie, czy nie chcę zaszczepić psa na leptospirozę. Co prawda mieszkam w lesie i puszczam psa luzem na spacerach, ale nie wydaje mi się, żeby ryzyko zachorowania na tę chorobę w naszym regionie było jakieś duże? Nie chcę, żeby mój pies dostawał niepotrzebne szczepienia, ale sam już nie wiem, czy faktycznie warto szczepić na tę chorobę, czy nie?

Czytaj więcej

Problemy zdrowotne buldogów francuskich

Panie Doktorze, noszę się z zamiarem kupna psa rasy buldog francuski. Zawsze chciałem mieć buldoga, a psy tej rasy mają niesamowity charakter i wspaniale się prezentują. Jednak lekarz weterynarii, do którego chodzę z moim kotem, odradza mi tę rasę ze względu na ich problemy zdrowotne. Sporo moich sąsiadów posiada buldogi angielskie lub francuskie i jakoś nie zauważyłem, żeby były obłożnie chore czy cierpiały (jak to ujął weterynarz). Opinie na temat zdrowia tej rasy wydają się trochę przesadzone kiedy patrzę na psy moim sąsiadów radośnie korzystające z życia jak każdy inny pies. Jakie jest pani zdanie na ten temat?

Czytaj więcej

Problemy z cukrzycą u kota

Panie Doktorze, mój kot chodzi na całych stopach, wygląda to bardzo dziwnie. Nikt nie wie dlaczego tak jest. Wydaje się też, że od jakiegoś czasu, tak jakby zmarniał. Tadeusz z Piły.- Normalnie kot chodzi na opuszkach palcowych. Objaw, o którym pan wspomina jest charakterystyczny dla cukrzycy kotów. Zdarza się, że w przebiegu cukrzycy kot zamiast chodzić na palcach chodzi na całych stopach. Wygląda to bardzo nietypowo i nie sposób tego nie zauważyć.

Czytaj więcej

Łupież

Mój pies ( 8 lat, mieszaniec) od ponad roku ma problem z łupieżem. Próbowałam się go pozbyć kąpiąc psa w różnych szamponach, zmieniałam też karmę ponieważ słyszałam że to może być od jedzenia. Niestety łupież nie zniknął. Mój weterynarz twierdzi że to „wada piękności”. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łupieżu?

Czytaj więcej

Jak karmić koty?

Panie Doktorze, mam kota, który nie chce jeść. Pije jedynie mleko no i jak mu się chce to poliże galaretkę z puszki, troszkę zje surowego drobiu, ewentualnie odrobinę szynki. Suchej karmy nie chce jeść. Czy jest jakiś sposób, aby zwiększyć mu apetyt? Dodam jeszcze, że dostęp do jedzenia ma na okrągło. Urszula.

Czytaj więcej

Lęk Separacyjny

Mam problem z moim dwuletnim mieszańcem Shih-tzu. Otóż odkąd go mamy, pies bardzo źle się zachowuje kiedy zostaje sam w domu. Z relacji sąsiadów wiem, że pies wyje i szczeka. Dodatkowo kiedy wracamy do domu wszystko jest pogryzione. Staram się chować przed nim wszystko, co może zniszczyć podczas naszej nieobecności, ale on zawsze znajdzie sobie coś nowego do gryzienia. Nie wiem jak go ukarać za złe zachowanie, kiedy nikogo nie ma w domu. Kiedy pies jest z rodziną jest bardzo grzeczny, gryzie tylko swoje zabawki, nie szczeka. Nie mam pojęcia, dlaczego tak bardzo się zmienia kiedy zostaje sam. Bardzo proszę o pomoc.

Czytaj więcej

Niedoczynność tarczycy

Panie Doktorze, mój pies dużo śpi i jest bardzo otyły. Jest to czteroletni golden retriever. Od roku próbuję go odchudzić, ale na nic to się nie zdaje. Czy mógłby mi pan coś podpowiedzieć, bo bardzo zależy mi na postawieniu konkretnej diagnozy. Franciszek z Piły.

Czytaj więcej

Jak wybrać psa do domu?

Mam pytanie do Pana. Od jakiegoś czasu planujemy kupno psa. Mieszkamy w niedużym mieszkaniu. Chcielibyśmy psa, który byłby rodzinny, nie duży, nie był agresywny i nie był podatny na choroby. Jakiego psa może nam Pan Doktor polecić. Zdamy się tu na Pana, gdyż przyznam się szczerze, że mamy mętlik w głowach - ras jest wiele, wszystkie nam się podobają i nie wiemy na jakiego psa się zdecydować. Krystyna ze Złotowa.

Czytaj więcej

Zbyt częste infekcje

Mam poważny problem ze swoim psem. Często mi choruje pomimo wizyt u weterynarza. Albo ma zapalenie gardła, albo też gorączkę. Niestety za każdym razem dostaje pełno leków, antybiotyki, leki wzmacniające. Ubieram go w ubranko i dbam jak tylko mogę. Może Pan Doktor mógłby mi coś pomóc. Krystyna ze Złotowa

Czytaj więcej

Nadwaga u psa

Michał z Chodzieży: Witam! Od jakiegoś czasu walczę z nadwagą u mojego psa. To 10-letni Amerykański Staffordshire Terrier. Zawsze miał problemy z otyłością , ale na dzień dzisiejszy waży już 45 kg. Skończyły mi się pomysły na jego odchudzanie. Próbowałem dawać mniej karmy ale on robił się wtedy bardzo głodny, żebrał o jedzenie i kradł ze stołu. Dłuższe spacery również się nie sprawdziły. Bardzo szybko się na nich męczy, dodatkowo zaczął kuleć i teraz ma problemy z wchodzeniem po schodach. Ostatnio zauważyłem że odczuwa ból kiedy się kładzie. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Czytaj więcej

Dysplazja u owczarka

Panie Doktorze, mam zamiar kupić owczarka alzackiego, ale znajomi odradzają mi gdyż podobno owczarki niemieckie często chorują na dysplazję. Co by mi Pan radził?

Czytaj więcej

Mój pies nie chce jeść karmy

Panie Doktorze mój pies niespełna dwuletni owczarek niemiecki, karmiony jest wyłącznie suchą karmą. Zawsze zjadał ją regularnie od małego. Za każdym razem gdy tylko nasypało się do miski zjadał dosłownie w parę sekund. Od pewnego czasu jest problem, przez tydzień jadł karmę ale bardzo opornie jak trochę poleżała w misce, następnie przez 4 dni nie chciał już w ogóle jej jeść (mimo, że nie dostawał nic innego do jedzenia czyli chodził na głodzie). Kupiłam mu inną karmę i zjadł ją bez problemu ale od wczoraj znowu staje się wybredny i nie chce znowu jej jeść. Wodę pije normalnie, tak jak do tej pory, gdyby podać mu jeszcze inne rzeczy do jedzenia np ziemniaki marchewkę, to zjada je bez problemu, nie jest ani osowiały osowiały ani apatyczny. W tej kwestii jest wszystko dobrze. Kupy także są w porządku nie zaobserwowałam w nich żadnych pasożytów. Czy to może być problem zdrowotny, czy nagle karma sucha przestała mu odpowiadać. Janina z Wałcza

Czytaj więcej

Kaszel Kenelowy przyczyną uporczywego kaszlu

Panie Doktorze mój pies od jakiegoś czasu bardzo mocno kaszle. Myślałam, że to zwykłe przeziębienie i objawy ustąpią same. Niestety kaszel utrzymywał się tydzień i udałam się do swojego weterynarza. Pies dostał steryd i  przez dwa tygodnie antybiotyk. Niestety bez efektu. Co ja mogę zrobić w takiej sytuacji,  Krystyna z Chodzieży.

Czytaj więcej

Nowotwory listwy mlecznej

Panie Doktorze u mojej suczki pięć miesięcy temu na prawym gruczole mlekowym pojawił się mały guzek. Zbagatelizowałam go po konsultacji z weterynarzem, który stwierdził, że stan psa jest bardzo dobry i nie powinno się tego ruszać tego guzka. 

Czytaj więcej

Brzydka sierść u kotki

Panie Doktorze mam dziewięcioletnią kotkę, która od dłuższego czasu ma bardzo brzydką sierść. Wydaje się przetłuszczona, jakby była posklejana. Jest matowa i ciągle wypada. Koleżanka ma kotkę, z którą przyjeżdża do Pana i jej kotka ma śliczną sierść. Czy jest możliwa poprawa, a jeżeli jest to proszę o jakąś pomoc. Jadwiga z Budzynia

Czytaj więcej

Suczka pije dużo wody

Panie Doktorze moja suczka pije dużo wody. Niestety dużo również sika i nie zawsze wytrzymuje do rana. Co mogę zrobić, czy może mniej dawać pić? Renata a Ujścia

Czytaj więcej

Problem z uszami

Panie Doktorze od dłuższego czasu mam problem z moim psem, który na okrągło ma chore uszy. Przeszło dwa lata chodzę po weterynarzach. Jak tylko podleczę uszy i wydaje się, że jest wszystko dobrze to po dwóch, trzech tygodniach problem na nowo wraca. Zastosowałam już chyba wszystkie krople do uszu jakie istnieją. Najgorsze jest to, że pies się męczy, a ja z nim. Czy jest jakaś szansa na wyleczenie mojego Maksa. Zdzisława z Budzynia

Czytaj więcej