Udar cieplny u zwierzęcia

udar cieplny u zwierzęcia

Wysokie temperatury panujące latem na zewnątrz sprzyjają powstawaniu hipertermii, czyli udaru cieplnego, zarówno u człowieka, jak i u zwierząt. Przegrzanie naszego czworonoga następuje wtedy, gdy organizm nie jest w stanie zmagazynowac dopływającej energii cieplnej i w rezultacie jego temperatura staje się wyższa niż zwykle - przekracza 39 stopni Celsjusza. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do niedotlenienia tkanek, denaturacji białek, a w efekcie do uszkodzenia tkanek wielu narządów.

Czynniki sprzyjające przegrzaniu

Główną przyczyną przegrzania jest ekspozycja organizmu zwierzęcia na działanie słońca, wysoką temperaturę otoczenia i dużą wilgotność. Prawdopodobieństwo udaru cieplnego zwiększa się jeszcze w przypadku pomieszczeń zamkniętych z niewielką cyrkulacją powietrza, takich jak samochody czy bardzo nasłonecznione pokoje. Na hipertermię szczególnie narażone są zwierzęta otyłe, bardzo młode lub w podeszłym wieku, a także rasy z gęstą lub długą sierścią i krótką czaszką, jak buldogi i mopsy.

Co robić w przypadku hipertermii?

Udar cieplny u naszego czworonoga objawia się przede wszystkim nadmiernym ślinieniem się, zianiem, przekrwieniem błon śluzowych i podwyższonym tętnem, a także wymiotami, drżeniem mięśni i trudnością w poruszaniu się. W takim przypadku trzeba jak najszybciej schłodzić ciało zwierzęcia poprzez zanurzenie w chłodnej wodzie lub przynajmniej regularne spryskiwanie nią. Można również ułożyć czworonoga na chłodnej podłodze z płytek ceramicznych i włączyć chłodzący wiatrak lub urządzenie klimatyzacyjne.

Jeśli jednak pomimo tych zabiegów temperatura naszego pupila jest wciąż zbyt wysoka, to należy niezwłocznie zawieść go do lekarza weterynarii (http://www.weterynarz.pila.pl/nasza-oferta), który poda odpowiednie płyny nawadniające, tlen i wdroży wszelkie niezbędne procedury, aby złagodzić skutki hipertermii.