Zacieki pod oczami u maltańczyka – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Pan Sławomir z Piły:
Pani Doktor, mam w domu półrocznego maltańczyka. Odkąd go kupiliśmy, 4 miesiące temu, pieskowi ciągle lecą łzy z oczu i ma od tego brudne zacieki. Hodowczyni twierdzi że to nie alergia (pies jest karmę zalecaną prze hodowczynię) i że te taka uroda tej rasy. Poleciła nam preparat wybielający sierść ale efekty są mizerne. Czy da się zrobić coś więcej w kwestii nadmiernego łzawienia?
Zacieki łzowe u psów ras małych – co naprawdę je powoduje?
Panie Sławomirze, zespół plam łzowych, czyli ciemnobrunatne przebarwienia jasnej sierści w okolicy oczu to częsty problem ras krótkoczaszkowych takich jak maltańczyki, shih-tzu czy highland white teriery. Łzy wydostające się poza worek spojówkowy, zabarwiają okolice oczu (nie tylko kąty przyśrodkowe) ponieważ zawierają barwnik. Dodatkowo, utrzymując sierść wilgotną, tworzą dobre warunki dla rozwoju mikroorganizmów takich jak bakterie, nierzadko doprowadzając do powstania stanu zapalnego.
Przyczyna powstawania plam łzowych to nie zawsze nadmierne łzawienie. Może ono wynikać także z niedrożności kanalików nosowo-łzowych, których zadaniem jest odprowadzanie wyprodukowanych łez z worka spojówkowego do jamy nosa. Nierzadko też okazuje się że problem jest złożony.
Nadmierne łzawienie może wynikać z często spotykanych nieprawidłowości anatomicznych w obrębie powiek. Można do nich zaliczyć dodatkowe rzęsy wyrastające w nieprawidłowej ilości, w nieprawidłowym miejscu – drażniąc powierzchnię oka rzęsy mogą wywoływać ból, nadmierne łzawienie i stany zapalne. Często dochodzi do uszkodzenia rogówki i powstania blizny która zaburza widzenie. Podobny efekt daje zawijanie się powiek do środka oka. Z kolei zbyt duża szpara powiekowa i niedomykalność powiek będą wysuszały rogówkę powodując nadmierną produkcję łez. Niewykształcone prawidłowo kanaliki nosowo-łzowe mogą zupełnie uniemożliwić odprowadzanie łez, wywołując efekt nadmiernego łzawienia przy ich prawidłowej produkcji. Łzy będą wypływać w nadmiarze także przy stanach zapalnych spojówki lub przewodu nosowo-łzowego, powodowanych przez bakterie, wirusy lub urazy mechaniczne. Nie zapominajmy też o alergiach pokarmowych i środowiskowych które często objawiają się zapaleniem spojówek i pojawieniem plam łzowych.
Pamiętajmy że plamy łzowe to nie jest jedynie problem kosmetyczny który można zatuszować wybielając sierść. Nieleczony naraża zwierzę na cierpienie wynikające z przewlekłych stanów zapalnych, powstania ubytków skóry w okolicy oka a w skrajnych przypadkach całkowitej utraty wzroku. Diagnostyka zacieków wymaga holistycznego podejścia i dopiero po jej przeprowadzeniu można ocenić szansę na zminimalizowanie wypływu łez oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.