Pchły u zwierząt domowych
Witam. Mam w domu psa i wychodzącego kota. Kot nie może być trzymany w domu ponieważ mocno go to denerwuje i bardzo chce wyjść. Niestety od jakiegoś czasu borykam się z pchłami i pomimo stosowania różnych preparatów, mam wrażenie że albo one nie działają albo zwierzęta na okrągło przynoszą pchły do domu. Nie jestem w stanie się tego pozbyć i proszę o jakąś radę.
Pchły to częste ektopasożyty zwierząt będące przyczyną świądu, alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), zmiany zachowania i wyłysień. Aby zrozumieć z czym dokładnie mamy do czynienia i dlaczego tak ciężko pozbyć się pasożyta zapoznajmy się z podstawowymi informacjami na jego tematy. Pchła to bezskrzydły owad który przechodzi trzy stadia larwalne, stadium poczwarki a następnie przeobraża się w osobnika dorosłego. Z reguły cykl życia pchły w sprzyjających warunkach wynosi 3-4 tygodnie. Jednak ze względu na stadium poczwarki cykl ten może wydłużyć się nawet 6 miesięcy. Jest to jednocześnie główny czynnik epidemiologii, odpowiedzialny za tak szerokie rozpowszechnienie pasożyta oraz sprawiający największe trudności z jego usunięciem. Dorosłe pchły składają jaja na żywicielu oraz w środowisku. W domu są to zazwyczaj miejsca w których zwierzęta przebywają najczęściej, np. posłanie, kanapa, ulubiony fotel lub łóżko właściciela. Jaja mogą być złożone w zakamarkach domu, szparach w podłodze lub przy listwach podłogowych a u zwierząt pozostających na dworze w budzie i piasku/glebie.
Kluczowym czynnikiem w pozbyciu się pcheł jest oczywiście zastosowanie preparatów przeciwpchelnych na wszystkich zwierzętach w domu, bez względu na to na którym zwierzęciu pojawiły się pasożyty. Dla przykładu jeśli w domu jest pies i niewychodzący kot, to pomimo jego izolacji stanowi on źródło pokarmu dla pasożytów i również musi być zabezpieczony. Preparaty na pchły powinny być tak samo skuteczne, czyli zawierać ta samą substancje czynną. A jaki preparat wybrać? Oczywiście im skuteczniejszy tym lepszy a w wyborze najlepiej poradzić się lekarza weterynarii. Okazuje się że najczęstszym powodem nieskutecznej walki z pchłami jest zły wybór środka przeciwpasożytniczego. Preparaty są dostępne w formie 1 lub 3 miesięcznej i skutecznie zabijają pchły które ugryzą żywiciela. Biorąc pod uwagę długość cyklu życiowego pchły, ochrona zwierzęcia powinna trwać na pewno dłużej niż miesiąc. Z reguły zaleca się stosowanie preparatów przez 3 miesiące jednak kiedy istnieje ryzyko ciągłego kontaktu z pasożytami należy rozważyć wydłużenie ochrony do roku lub dłużej.
Problem ze zwierzętami wychodzącymi jest właśnie taki że pomimo zastosowania dobrego preparatu nowe pchły wciąż przynoszone są do domu gdzie mogą złożyć jaja. Co wtedy? Kolejnym etapem po zabezpieczeniu zwierząt jest dokładne wysprzątanie domu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc gdzie zwierzęta najczęściej przebywają oraz wypranie posłań i koców dla zwierząt, łącznie z zabawkami. Jako że samica pchły składa do 20-30 jaj dziennie, porządki w miejscach gdzie zwierzęta najczęściej przebywają należy wykonywać przez pierwszy tydzień lub dwa, codziennie. Jeśli zwierzę śpi z właścicielem, zalecane jest aby na czas przynajmniej pierwszego miesiąca leczenia spało ono na swoim miejscu. Gruntowne sprzątanie można wesprzeć preparatami przeciwko pchłom do zastosowania na powierzchniach ale uwaga! Stosujemy tylko preparaty bezpieczne dla zwierząt !
Jeśli problem z pchłami ciągnie się od długiego czasu należy rozważyć czy nie przetrzymać wychodzącego kota w domu, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej raz dziennie wyczesywać dokładnie zwierzę. Jeśli chodzi o psy nierzadko zdarza się że chodzą na spacery tą samą trasą, a na trasie występuje siedlisko pcheł dlatego zaleca się jej całkowitą zmianę. Również psa można regularnie wyczesywać z pasożytów, a także stosować szampon przeciwpchelny jednak należy pamiętać że są to tylko środki wspomagające zwalczanie pcheł i same w sobie nie zwalczą pasożyta.